Blueinspiration, ruská modrá kočička
Plemeno, Blueinspiration – chovatelská stanice ruských modrých koček

Plemeno

Chovatelská stanice
ruských modrých koček

Čeština | Deutsch
O nás | Plemeno | Naše kočky | Koťátka | Kontakt
Blueinspiration, ruské modré koťátko

Plemeno

Vzhled

Tělo je delší, svalnaté a elegantní: nesmí být podsadité (jako u britské krátkosrsté kočky), ani nesmí vyhlížet příliš subtilně (jako u siamské kočky) - musí se nacházet uprostřed mezi oběma extrémy. Nohy jsou dlouhé, tlapky mají oválný tvar. Ocas je dlouhý a vybíhá do špičky.

Hlava je zepředu krátce klínovitá a nesmí být příliš dlouhá. Uši jsou na hlavě posazeny vertikálně a daleko od sebe, jsou široké na bázi, poměrně velké a mají zakulacenou špičku. Mandlové oči jsou zasazeny daleko od sebe (přibližně jednu a půl délky oka). Barva očí musí být pěkně sytě zelená. Žlutavý odstín v očích je považován za chybu, i když někdy může trvat i několik let, než oči získají konečnou sytě zelenou barvu.

Jednou z unikátních charakteristik tohoto plemene je kombinace dvojité, hustě rostlé srsti a elegantní stavby těla. Dvojitá srst je krátká, má hedvábnou a jemnou strukturu a na omak je velmi měkká. Nikdy nesmí být příliš hladká, nebo dokonce přiléhavá, nýbrž musí od těla poněkud odstávat. Strukturu srsti ruské modré kočky nelze srovnávat se srstí žádného dalšího plemene. Barva srsti je nejlépe středně modrá, pokud možno co nejrovnoměrnější a s jemným stříbřitým odleskem na konečcích chlupů. Bílé chlupy v srsti jsou posuzovány jako chyba. Také takzvaný ghost-marking (prosvítání tabby kresby) je nepřípustný.

Povaha

Ruská modrá patří k jedním z nejosobitějších koček. Miluje své majitele, na které se pevně váže. Je velice dobrosrdečná, chvíli andílek - ráda a často se mazlí, chvíli čertík - dovádivá a hračku si s klidem donese až k páníčkovi.

O rusátkách se říká, že jsou velice inteligentní. Je pravda, že se člověk občas nestačí divit, co vymyslí - otevřou si dveře, vytáhnou si maso pod hrncem, vyloví si česnek ze zavařovačky. S rusátky se zajisté nudit nebudete, i když patří k jedněm z nejméně destruktivních koček. Jejich hlásek je velmi tichý.

Milují klidnou společnost, nejsou rády samy, ale k cizím lidem mají ostych. S dětmi a ostatními kočičkami vychází vcelku v klidu.

Péče

Péče o ruskou kočičku není nikterak náročná. Patří k těm nejsnazším. Dokonce příliš časté česání či kartáčování může husté srsti uškodit.

Převzato z psi-kocky.cz